Skip to content

2019 Winter Games

DAY 1

HOCKEY

Game 1 60+: Summerside Old Spuds- 6 vs Nine Mile Creek Bulldogs- 6
Game 2 50+: Western Capitals- 1 vs Charlottetown Metros- 0
Game 3 70+: Marshfield Maple Leafs- 0 vs Murray Harbour Bruins- 2
Game 4 60+: Pownal Royals- 2 vs Summerside Old Spuds- 3
Game 5 50+: Charlottetown Metros- 1 vs Western Capitals- 4
50+ Division final results:
Gold 🥇– Western Capitals
Silver 🥈– Charlottetown Metros

The 50+ division gold medal winners, the Western Capitals! Congratulations on your win!

DAY 2

HOCKEY

Game 1 60+: Summerside Combines- 2 vs Summerside Old Spuds- 4
Game 2 70+: Marshfield Maple Leafs- 1 vs Summerside Aces- 3
Game 3 60+: Nine Mile Creek Bulldogs- 3 vs Pownal Royals- 4
Game 4 60+: Covehead Red Wings- 1 vs Summerside Combines- 7
The bronze medal for the 70+ division was presented to the Marshfield Maple Leafs after their loss to the Summerside Aces

70+ MEN

GOLD – Gunther Pirch

SILVER – Preston Smith

BRONZE – Ken “Cookie” Cooke

55+ MEN

GOLD – Carl Smith

SILVER – Doug Ferguson

BRONZE – Ron Green

55+ WOMEN

GOLD – Lorraine Gauthier

SILVER – Cathy Trainor

BRONZE – Val Drover

DAY 3

CURLING

Curling Men’s
GOLD: Team MacDonald

SILVER: Team Arsenault

BRONZE: Team Gaudin


SILVER: Team Arsenault


BRONZE: Team Gaudin

Curling Mixed/Women’s
GOLD: Team Hennessey


SILVER: Team Sutherland


BRONZE: Team Craswell

EUCHRE

GOLD: Florence Whight and Milford Stewart
SILVER: Marg MacDonald and Carol McKenna
BRONZE: Velda and Robert MacLeod

CONTRACT BRIDGE

GOLD: Nigel Robinson and Ruth Stavert
SILVER: Linda MacLean and William Ramsay
BRONZE: Marlene McGowan and Vicki Weldin

CROKINOLE

Women’s
GOLD: Gloria Matheson
SILVER: Alma Nunn
BRONZE: Jean MacRae

 

 

 

 

 

 

Men’s
GOLD: Lawson Lea
SILVER: Richard Myers
BRONZE: Doug Neill

 

 

 

 

 

 

Doubles
GOLD: Wilfred Smith and Lawson Lea
SILVER: Richard and Heidi Hitzelberger
BRONZE: Richard Myers and Gerard Koughan

 

 

 

 

PICKLEBALL

Women’s Doubles

GOLD: Merilyn Mitchell and Kathleen Angelini

SILVER: Merilyn Mutch-MacRae and Peggy MacKinnon

BRONZE: Kathy Thompson and Charlotte Vriends

L-R: Kathy Thompson and Charlotte Vriends; Merilyn Mitchell and Kathleen Angelini; Peggy MacKinnon and Merilyn Mutch-MacRae

Men’s Doubles

GOLD: Paul Marchbank and Nelson MacKinnon

SILVER: Shane MacLure and Paul Deveau

BRONZE: Paul Cheverie and Bennett Tremere

L-R: Bennett Tremere and Paul Cheverie; Paul Marchbank and Nelson MacKinnon; Shane MacClure and Paul Deveau

Day 4

HOCKEY

60+

GOLD: Covehead Red Wings

SILVER: Summerside Old Spuds

BRONZE: Summerside Combines

70+

GOLD: Murray Harbour Bruins

SILVER: Summerside Aces

BRONZE: Marshfield Maple Leafs

AUCTION 45

GOLD: Gail Jenkins and Lorraine Arsenault

SILVER: Blair Crozier and Diane Crozier

BRONZE: Orville Dawson and Carol Dawson

SPIN CYCLING

Women’s

GOLD: Jeanne Lofstedt

SILVER: Kathie Gallant

BRONZE: Kim Hogan

Men’s

GOLD: Russ Melanson

SILVER: Dan McCarthy

BRONZE: Boomer Gallant

 

CRIBBAGE

GOLD: Mary McKenna and Grant Woodside
SILVER: Cecil Murl and Anna Meston
BRONZE: Andy Gass and Garnet Stewart

BOWLING- TEAM

55+

GOLD: Robert McClintick, Gail McClintick, Bill Blanchard, John Ellsworth, Kenny Squarebriggs

SILVER: Bernard Keefe, Leona Keefe, Aubrey DeRoche, Anne Marie DeRoche, Bernadine DeRoche

65+

GOLD: George Lee, Eileen Gallant, Cynthia Burns, John Smith, Sharon Smith

SILVER: Judy Arnold, Dorothy Drewett, Pearl MacEachern, Joan Graham, Josephine Havenga

BRONZE: Tony Broderick, Freda Gorman, Judy Broderick, Winston Tremere, Harold Tremere

75+

GOLD: David Ford, Carla Vermunt, Ron Lidstone, Ralph Newman, Cathy Flanagan

SILVER: Ethel MacLeod, Jennie Constable, Eve Leon, Shirley Sherran, Pauline Garnhum

BRONZE: Hector MacDonald, Anne Ravenhill, Dean Ravenhill, Joyce Thompson, Rowena Brown

Day 5

DUPLICATE BRIDGE

GOLD: Alice Whitty and Tom Garland (Not pictured)

SILVER: Joe MacPhee and Pat Curley

BRONZE: Vaunda and Martin Vanderaa

 

SCRABBLE

GOLD: Gail Jenkins

SILVER: Martin Cruttwell

BRONZE: Chris Cruttwell

Highest scoring word: Sheila Arsenault with H-E-A-T-E-R-S 91 points

STICK CURLING

Mixed/Men’s

GOLD: Alva Clarey and John Dunsford

SILVER: Doug Campbell and Bryan Sutherland

BRONZE: Sterling Stratton and Barry Craswell

Women’s

GOLD: Myrna Sanderson and Myrna Craswell

SILVER: Elaine Highes and Etta Reid

BRONZE: Ruth Stavert and Gloria Clarke

8 BALL POOL

55+ Division

GOLD: Rob Smith

 

SILVER: David Stewart

 

BRONZE: Frank McCarthy

70+ Division

GOLD: Daniel Gallant

SILVER: Rupert Stewart and Cecil Shea

 

BRONZE: Alfie Wakelin

BOWLING- SINGLES

Men’s 65+ POA

GOLD: Doug Daley

Men’s 65+ Scratch

GOLD: Michael Palmer

SILVER: Alfie Wakelin

BRONZE: Lorne Stevenson

Women’s 65+ POA

GOLD: Joan Enman

SILVER: Karen Kelly

BRONZE: Joan Larkin

Women’s 65+ Scratch

GOLD: Debbie Birt

SILVER: Glenna Harper

BRONZE: Anne O’Brien

Men’s 75+ POA

GOLD: Victor Clow

SILVER: George Chisolm

BRONZE: Foch McNally

Men’s 75+ Scratch

GOLD: Bill Blanchard

SILVER: Arthur Richard

BRONZE: Hector MacDonald

Women’s 75+ POA

GOLD: Margaret Wiggington

SILVER: Maureen Blaquir

BRONZE: Ali Dykens

Women’s 75+ Scratch

GOLD: Norma Morrisey

SILVER: Fay Mayhew

BRONZE: Rowena Brown

Day 6

PICKLEBALL

Mixed Doubles

GOLD: Ann Richard and Paul Marchbank

SILVER: Merilyn Mutch-MacRae and Dave Mitchell

BRONZE: Judy Hood and Kevin Jenkins

Welcome to our new site, we’re working hard to complete the construction! In the meantime, take a look around or check out our Facebookvia this link
+