2015 Winter Games- Charlottetown

The 2015 Vogue Optical 55+ Winter Games took place in Charlottetown on February 23rd ā€“ 28th, 2015.

RESULTS

8 Ball Pool

70+ Division
GOLD- Weston Rose
SILVER- Cecil Shea
BRONZE- Rupert Stewart

55+ Division
GOLD- Wayne Poirier
SILVER- Daniel Gallant
BRONZE- Wilbert DesRoches

Auction 45

GOLD- Beatrice Doucette & Alberta Gallant
SILVER- Eileen Davis & Archibald Davis
BRONZE- Shirley Hennessey & Patsy Lidstone

Badminton

GOLD- Ken Molyneaux & Kevin Jenkins

SILVER- Gary Montgomery & Michael Gauthier

BRONZE- Paul Keleher & Hasmah Keleher

Bowling

75+ Mixed Team
GOLD- Ethel MacLeod, Shirley Sherren, Barbara McIsaac, Bonnie Fitzgerald, Pauline Garnhum
SILVER- Wendell Mill, Margaret Wigginton, Lilly Parkman, Lynn Kenny, Leo Dowling
BRONZE- Dean Ravenhill, Annie Ravenhill, Rowena Brown, Hector MacDonald, Alice Chandler

65+ Mixed Team
GOLD- Lennie Van Duinkerken, Ali Dykens, Bob Cumming, Margaret Drake, Ernest Drake
SILVER- Lottie Bambrick, Mary Morrison, Eileen Walsh, Elizabeth Weeks, Mary DeCourcey
BRONZE- Lloyd Bryenton, Lorne Stevenson, Carla Vermunt, Ralph Newman, David Ford

55+ Mixed Team
GOLD- Carol Connick, Pearl MacEachern, Marjorie MacDonald, Bernie McGregor, Judy Arnold
SILVER- Isabel DeRoche, Bill Williams, Ken Cooke, Archibald Davis, Eileen Davis

75+ Men’s POA
GOLD- Lennie Van Duinkerken

GOLD- Gunther Pirch
SILVER- Ernest Drake

75+ Men’s Scratch
GOLD- Hector MacDonald
SILVER- Wendell Mill

75+ Women’s POA
GOLD- Lilly Parkman
SILVER- Margaret Drake
BRONZE- Lorna Pirch

75+ Women’s Scratch
GOLD- Margaret Wigginton
SILVER- Fay Mayhew
BRONZE- Eileen Walsh

65+ Men’s POA
GOLD- Bob Cumming
SILVER- Allan Somers
65+ Men’s Scratch
GOLD- Alfie Wakelin
SILVER- Michael Palmer
BRONZE- Wilfred King

65+ Women’s POA
GOLD- Ella Somers
SILVER- Rowena Brown
BRONZE- Glynne Squires


65+ Women’s Scratch
GOLD- Eileen Stone
SILVER- Gladys King
BRONZE- Anne Palmer

55+ Men’s Scratch
GOLD- Kevin Wood

55+ Women’s POA
GOLD- Joan Larkin

Contract Bridge

GOLD- Linda Drake & Linda Murphy
SILVER- Bert Christie & Hester Maciaczyk
BRONZE- Sibyl Cutcliffe & Jack Cutcliffe

Cribbage

GOLD- Shirley Cleveland & Bill McNally
SILVER- Wilfred Watts & George Watts
BRONZE- Andrew Gass & Eric MacArthur

Crokinole

Women’s Singles
GOLD- Norma Laird
SILVER- Margaret Wigginton
BRONZE- Alma Nunn

Men’s Singles
GOLD- Robert Weeks
SILVER- Richard Myers
BRONZE- Lawson Lea

Doubles
GOLD- Jean MacRae & Alma Nunn
SILVER- Irene Bernard & Freeman Simmons
BRONZE- Heidi Hitzelberger & Richard Hitzelberger

Curling

55+ Division
GOLD- Paul Durant, Joanne Durant, Eugene Murphy, Carol Sweetapple
SILVER- Bob MacWilliams, Myrna Craswell, Myrna Sanderson, Lewis Black
BRONZE- Barry Craswell, Roger DesRoches, Danielle Girard, Helen Smith

65+ Division
GOLD- Vince Fisher, Karen Fisher, Kimball Blanchard, Eileen Blanchard
SILVER- Tom Dunn, Roddie MacLean, Hanny MacLeod, Miriam MacLean
BRONZE- Paul Field, Bernie Field, Carolyn Crockett, Grant Crockett

Men’s Division
GOLD- Paul Arsenault, Frank Weiler, Edgar Coffin, Ron Giggey
SILVER- Julien Gaudin, Leigh Crabbe, Art O’Malley, Shoji Yamamoto

Duplicate Bridge

GOLD- Judy Reilly & Judy Fraser
SILVER (tie)- Fran Handrahan & Eunice Tanton
SILVER (tie)- John Whalen & Ernie Gallant

Darts

Men’s 55+ Division
GOLD- Dave Wall
SILVER- Doug Ferguson
BRONZE- Bill Williams

Women’s 55+ Division
GOLD- Eileen Davis

Men’s 70+ Division
GOLD- Barry Bevan
SILVER- Roy Birt
BRONZE- John Taylor

Women’s 70+ Division
GOLD- Isabel DeRoche
SILVER- Doreen Birt

Hockey

65+ Division
GOLD- Summerside
SILVER- Hunter River

60+ Division
GOLD- Vanguard
SILVER- Tignish

55+ Division

GOLD- Summerside
SILVER- Kings County

Women’s 50+ Division
GOLD- East Wind
SILVER- West Prince
BRONZE- Ice Crystals

Pickleball

GOLD- Rosemary Matthews & Bruce Fitchett
SILVER- Pix Butt & Ernie Coles
BRONZE- Kenny Peters & Pat O’Connor

Scrabble

GOLD- Michelle Holmstrom
SILVER- Gail Jenkins
BRONZE- Betty Pollard

Snowshoeing

GOLD- Nora Scales
SILVER- Peter Roberts
BRONZE- Allan Callard

Spin Cycling

Men’s 55+ Beginner
GOLD- John Morrison

Men’s 65+ Beginner
GOLD- Charles Easter

Women’s 55+ Competitive
GOLD- Susan Dalziel
SILVER- Paula Birch

Men’s 65+ Competitive
GOLD- Jan Meulenkamp
SILVER- Rus Melanson

Women’s 65+ Competitive
GOLD- Linda Callard
SILVER- Margaret Collins
BRONZE- Judy McAllister

Stick Curling

Mixed Division
GOLD- Bryan Sutherland & Alva Clarey
SILVER- Barry Craswell & Sterling Stratton
BRONZE- Roddy MacLean & Andre Gauthier

Women’s Division
GOLD- Gloria Clarke & Ruth Stavert
SILVER- Etta Reid & Myrna Craswell
BRONZE- Mary Plamondon & Cathy Clarey

Table Tennis

GOLD- Art O’Malley
SILVER- Peter Roberts
BRONZE- Paul McGuire

Walking

GOLD- Marilyn MacCallum
SILVER- Peter Roberts
BRONZE- Dianne Griffin

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s