2013 Winter Games- Cornwall

Auction 45s

GOLD- George Watts & Wilfred Watts
SILVER- Weir MacLure & Wendell Johnston
BRONZE- Barb Perry & Allen Perry

Badminton

Men’s Doubles
GOLD- Mike Reid & Rick Singer
SILVER- Philip Whidden & Ken Molyneaux

Bowling

55+ Team
GOLD- Isabel DesRoches, Arch Davis, Eileen Davis, Bill Williams, Kookee Cooke
SILVER- David Ford, Ralph Newman, Leo Gallant, Floyd Stretch, Carla Vermunt
BRONZE- Carol  Connick, Dean Arnold, Judy Arnold, Marjorie MacDonald, Ethel MacLeod

65+ Team
GOLD- Glenna Harper, Cyril Harper, Ella Somers, George Chisholm, Allan Somers
SILVER- Ernest Drake, Margaret Drake, Lennie Vanduinkerk, Bob Cumming, Ali Dykens
BRONZE- Marie Gallant, Margaret MacArthur, Theresa Mallard, Norma Morrissey, Fay Mayhew

75+ Team
GOLD- Annie Ravenhill, Maurice St Jules, Dean Ravenhill, Hector MacDonald, Rowena Brown
SILVER- Wendell Mill, JR Dowling, Margaret Wigginton, Anita Cheverie, Enid Carter

55+ Men’s Scratch

GOLD- Lorne Stevenson
SILVER- Gordon Lawlor

55+ Women’s POA
GOLD- Joan Larkin
SILVER- Freda Gorman

65+ Men’s Scratch
GOLD- Michael Palmer
SILVER- Alfie Wakelin
BRONZE- Wilfred King

65+ Women’s Scratch
GOLD- Heidi Hitzelberger
SILVER- Gladys King
BRONZE- Lorna Pirch

65+ Men’s POA
GOLD- George Chisholm
SILVER- Foch McNally
BRONZE- Cyril Harper

65+ Women’s POA
GOLD- Glenna Harper
SILVER- Ella Somers
BRONZE- Eileen Stone

75+ Men’s Scratch
GOLD- Hector MacDonald
SILVER- Herb MacDougall

75+ Women’s Scratch
GOLD- Margaret Wigginton
SILVER- Betty Simpson
BRONZE- Kaye Kennedy

75+ Men’s POA
GOLD- Lennie Vanduinkerken
SILVER- Wendell Mill

Contract Bridge

GOLD- Pat Power & Hazel Richard
SILVER- Sonja Morse & Carolyn Ledwell
BRONZE- Desmond Duffy & Yvonne Gallant

Cribbage

GOLD- Murray Mayhew & Roger MacArthur
SILVER- Roy Doyle & Mary Alice Gallant
BRONZE- Donna Shaw & James Shaw

Crokinole

Men’s Singles
GOLD- Grant Laird

SILVER- Wilfred Smith
BRONZE- Vernon Younker

Women’s Singles
GOLD- Alma Nunn
SILVER- Margaret MacKinley
BRONZE- Margaret Wigginton

Doubles
GOLD- Linda Acorn & Grant Laird
SILVER- Gloria Matheson & Robert Weeks
BRONZE- George Doughart & Fred Doughart

Cross Country Skiing

10Km Classic Technique
GOLD- John Hughes
SILVER- Wendy Harris
BRONZE- Niklaus Berger

5km Predicted Time
GOLD- Phil Arbing

Curling

55+ Mixed
GOLD- Lorne McGuigan, Cathy Dillon, Bryon Sutcliffe, Claire Rogers
SILVER- Vernon Chowan, Margaret Stewart, Barry Craswell, Jean Anderson
BRONZE- Paul Durant, Myrna Craswell, Eugene Murphy, Joanne Durant

65+ Mixed
GOLD- Ernie Stavert, Mary Plamondon, Fidele Richard, Mabel England
SILVER- Vince Fisher, Karen Fisher, Kimball Blanchard, Pat McCardle
BRONZE- Gordon Herman, Eileen Blanchard, Julien Gaudin, Jessie MacPhail

Men’s Open
GOLD- Paul Matheson, Doug Waugh, Jim Evans, Ralph Yeo
SILVER- Matt Smith, Paul Arsenault, David Murphy, Edgar Coffin
BRONZE- John DeLuca, Ray Biage, Frank Weiler, Peter Buchanan

Darts

55+ Men’s
GOLD- Rick Bernard
SILVER- David Wall
BRONZE- Carl Smith

70+ Men’s
GOLD- James Gaudet
SILVER- Preston Smith
BRONZE- Adrien Poirier

55+ Women’s
GOLD- Judy LaMarsh

70+ Women’s
GOLD- Isabel Desroches

Duplicate Bridge

GOLD- Kay Profitt & Glen MacWilliams
SILVER- Sue Loucks & Sharon Rooke
BRONZE- Lorraine Foley & Adele Gardiner

Hockey

50+Women’s
GOLD- West Prince
SILVER- Sherwood Ice Crystals
BRONZE- East Wind

55+ Men’s
GOLD- Summerside
SILVER- Tignish
BRONZE- North River

60+Men’s
GOLD- Vanguard
SILVER- East Prince
BRONZE- Hunter River

65+ Men’s
GOLD- Cavendish
SILVER- Kings County
BRONZE- Summerside

8 Ball Pool

GOLD- Howard May
SILVER- Wayne Poirier
BRONZE- Eric Classen

Scrabble

GOLD- Judy Arnold
SILVER- Valerie MacLeod
BRONZE- Marion Fitzgerald

Skating

GOLD- Phil Arbing
SILVER- Linda MacEachern & Margaret Morrison (tie)

Snowshoeing

2km Predicted Time
GOLD- Phil Arbing
SILVER- Wendy Harris
BRONZE- Elizabeth Arbing

Spin Cycling

Beginner
GOLD- Joan Doiron

Competitive
GOLD- Rus Melanson
SILVER- Jan Meulenkamp
BRONZE- Nancy Ripley

Stick Curling

55+ Open
GOLD- Vernon Chowan & Grant Laird
SILVER- Gordon Herman & Ernie Stavert
BRONZE- Sterling Stratton & Barry Craswell

55+ Women
GOLD- Ruth Stavert & Eileen Blanchard
SILVER- Mary Plamondon & Shirley Lank
BRONZE- Audrey Callaghan, Margaret Stewart, & Frances Ellsworth

Table Tennis

GOLD- Najam Chishti
SILVER- Arthur O’Malley
BRONZE- Bill Smith

Some 55+ Games Highlights:

Darts- Three perfect scores (180) were shot- Carl Smith (2) & Louis Gauthier
Women’s Hockey- West Prince repeated as the winning team
Table Tennis- Najam Chisti won his 5th gold medal in this event
Scrabble- Highest scoring word was s-c-e-n-a-r-i-o, 62 points
Two women born in 1918 participated in the Games- Anita Cheverie (gold in 75+ Team Bowling) and Mary Ann Bernard (cribbage)
Three people participated in 4 events- Margaret Wigginton (crokinole singles, crokinole double, team bowling, singles bowling), David Younker (cribbage, crokinole singles, crokinole doubles, auction 45) & Vernon Younker (cribbage, crokinole singles, crokinole doubles, auction 45)
One participant won gold in 2 separate events- Isabel DesRoches (Team Bowling & Darts)
627 total participants- highest registration ever

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s