2012 Winter Games
Summerside
WOMEN’S HOCKEY
West Prince 9 vs. Charlottetown 2
Ice Crystals 2 vs. Charlottetown 0
West Prince 5 vs. Ice Crystals 0
GOLD- West Prince
SILVER- Ice Crystals
BRONZE- Charlottetown
MEN’S HOCKEY
55+ Hockey
Tignish 4 vs. North River 2
Tignish 3 vs. Summerside 2
Summerside 5 vs. North River 2
GOLD- Summerside
SILVER- Tignish
BRONZE- North River
East Prince 4 vs. VanGuard 1
GOLD- East Prince
SILVER- VanGuard
BRONZE- Hunter River
65+ Hockey
Summerside 3 vs. Cavendish 1
Summerside 5 vs. Kings County 1
Cavendish 9 vs. Kings County 0
GOLD- Cavendish
SILVER- Summerside
BRONZE- Kings County
60+ Hockey
Hunter River 5 vs. VanGuard 3
East Prince 5 vs. Hunter River 3
55+
GOLD- Doug Fergusson (13 pts)
SILVER- David Wall (10 pts)
BRONZE- Wayne Scott (4 pts)
65+
GOLD- Stew Arkwell (8 pts)
SILVER- James Gaudet (5 pts)
BRONZE- Adrian Poirier (4 pts)
Men’s 55+ 50m Breaststroke
GOLD- Reg Murphy, 59.26
Men’s 55+ 50m Freestyle
GOLD- Reg Murphy, 45.76
Men’s 55+ 100m Breaststroke
GOLD- Reg Murphy, 2.14.18
Men’s 70+ 50m Breaststroke
GOLD- Ken Williams, 58.09
Men’s 70+ 50m Freestyle
GOLD- Ken Williams, 44.47
Men’s 70+ 100m Individual Medley
GOLD- Ken Williams, 2.00.47
Women’s 55+ 50m Backstroke
GOLD- Susan Dunphy, 1.13.98
Women’s 55+ 100m Backstroke
GOLD- Karen Thompson-Bell, 1.54.09
Women’s 55+ 100m Freestyle
GOLD- Karen Thompson-Bell, 1.32.04
SILVER- Susan Dunphy, 2.15.67
Women’s 70+ 50m Backstroke
GOLD- Ann Andrews, 1.26.05
Women’s 70+ 50m Breaststroke
GOLD- Ann Andrews, 119.63
Women’s 70+ 100m Breaststroke
GOLD- Ann Andrews, 3.04.17
Women’s 55+ 50 Freestyle
GOLD- Karen Thompson-Bell, 42.82
SILVER- Susan Dunphy, 59.06
GOLD- Lawson Lea (65 pts, 86 centers)
SILVER- Fred Doughart (65 pts, 78 centers)
BRONZE- Don Steeves (61 pts, 75 centers)
4TH- Blois Weeks (60 pts, 65 centers)
5TH- Robert Weeks (57 pts, 77 centers)
HIGHEST CENTRES
Wilfred Smith (92 centers)
FEMALE HIGHEST POINT
Margaret Wigginton (55 pts, 84 centers)
GOLD- George & Fred Doughart (56 pts, 121 centers)
SILVER- Blois Weeks & Wendell Jewell (54 pts, 129 centers)
BRONZE- Grant Laird & Dixie Vickerson (52 pts, 94 centers)
4TH – Don Steeves & Sydney Myers (50 pts, 117 centers)
5TH- Benson Graham & Wilfred Smith (49 pts, 130 centers)
55+ Mixed Teams
GOLD- Joanne Clow, Phillipa Simmons, Richard Gallant, Dave McNally, Foch McNally (2585 pts)
SILVER- Vernon Cheverie, Bernetta Murphy, Lorne Stevenson (2152 pts)
65+ Mixed Teams
GOLD- George MacKay, Thelma Campbell, Clair Profitt, Donald Pickering, Caryl Cummings (2410 pts)
SILVER- Eileen Stone, Don Arsenault, Eva Sulis, Ken McNally (2278 pts)
BRONZE- Dean Arnold, Ethel MacLeod, Carol Connick, Judy Arnold (2193 pts)
75+ Mixed Teams
GOLD- Enid Carter, Ernest Drake, Margaret Wigginton, Lilly Parkman, Wendell Mill (2360 pts)
GOLD- Duncan McKillop & Dan MacLean (5200+ pts)
SILVER- Maria Bernard & Linda MacLean
BRONZE- Elizabeth and Rod Aitken
4th – Louise & Ensor Waite
5th- Priscilla Strongman & Hazel Hughes
GOLD- Glynne Squires (1 sec)
SILVER- John DesRoches (23 sec)
BRONZE- Victor Greenwood (24 sec)
4th- Ruth Stavert (30-50 sec)
5th- Lorna Bernard (58 sec)
6th- Douglas MacEachern (104 sec)
GOLD- Clifford Picketts & Vera Wood (835 pts)
SILVER- Shirley Hennessy & Patsy Lidstone (820 pts)
BRONZE- (TIE) Marie Sanderson & Phyllis Duncan (770 pts) / Louise Nolan & Margaret MacAdam (770 pts)
GOLD- Marilyn MacLean (100.5 min)
SILVER- Geraldine Stewart (101.5 min)
GOLD- Wendy Harris (80.5 MIN)
GOLD- Bob MacWilliam, Myrna Sanderson, Jim Farquharson, Ruth Stavert (Cornwall)
SILVER- Eldon Kilbride, Laurie McCabe, Roger Elliot, Ann Elliot (Silver Fox)
BRONZE- Paul Durant, Dawn MacFadyen, Ted MacFadyen, Joanne Durant (Charlottetown)
4TH – John Holmes, Georgie Coulson, Steve Bent, Jeanne Duffenais (Silver Fox)
GOLD- Leslie Hardy, Shirley Murphy, Walter Callaghan, Audrey Callaghan (Alberton)
SILVER- Fred Fall, Evelyn Rogerson, Walter Andrews, Louise Andrews (Crapaud)
BRONZE- William Nicholson, Fairlie Wallace, Merrill Cronin, Adele Jardine (Cornwall)
GOLD- Don Duffenais, Ralph Yeo, Alan Montgomery, Jim Evans (Silver Fox)
SILVER- Tom Dunn, Dave Hunt, Frank Weiler, Bev Richards (Charlottetown)
GOLD- Roddie MacLean, Edgar Coffin, Paul Arsenault, Myron MacKay (Cornwall)
SILVER- Bob Maynard, Harry Williams, Bruce Montgomery, Spike Martin (Silver Fox)
GOLD- Michelle Holmstrom (271 pts, 3 wins)
SILVER- Gail Jenkins (145 pts, 3 wins)
BRONZE- Linda Pierce (144 pts, 3 wins)
GOLD FOR MOST BINGOS
Marie Bernard (2 bingos, 158 pts, 2 wins/1 lose)
55+
GOLD- Vernon Cheverie (514 pts)
65+
GOLD- Eva Sulis (519 pts)
SILVER- George Chisholm (706 pts)
BRONZE- Ellen Somers (437 pts)
75 +
GOLD- Lennie Van Duinkerken (492 pts)
55+
GOLD- Lorne Stevenson (642 pts)
65+ (MEN’S)
GOLD- Alfie Wakelin (651 pts)
SILVER- Robert Cumming (333 pts)
65+ (WOMEN’S)
GOLD- Ali Dykens (388 pts)
75+
GOLD- Margaret Wigginton (508 pts)
SILVER- Lilly Parkman (343 pts)
BRONZE- Joan Creelman (292 pts)
GOLD- Nigel Robinson & William Ramsay (97.71 pts)
SILVER- Carol Mann & Louise Waite (95.65 pts)
BRONZE- Ernie Stavert & Gloria Clarke (94.53 pts)
4TH – Tom Mahoney & Rev. Art Pendergast (93.83 pts)
5TH- Eloise MacDonald & Phyllis Wedge (93.64 pts)
55+
GOLD- Richard Karis
SILVER- Wilbert DesRoches
BRONZE- Wayne Poirier
70+
GOLD- Roddie MacLean
SILVER- Kent Simpson
GOLD- Arthur Pendergast / Peter Larter (Western Curling Club, Alberton)
SILVER- Ruth Stavert / Gloria Clarke (Cornwall Curling Club)
BRONZE- Sterling Higginbotham / Basil Higginbotham (Montague Curling Club)
Bronze Runner Up- Walter Callaghan / Aubrey Callaghan (Western Curling Club)
GOLD- Linda MacKay
GOLD- Barbara DesRoches
GOLD- Bertha Tuplin
GOLD- Nancy Marchbank
GOLD- Victor Greenwood
GOLD- Marilyn MacCallum
GOLD- Roy Cornish
GOLD- Anna Cornish
GOLD- Lillian Carson
GOLD- Eric Arsenault
GOLD- Diane Ahern
GOLD- Myrna MacEwen