2011 Winter Games- Charlottetown

2011 Vogue Optical 55+ Winter Games

February 28th to March 5th

Charlottetown



EVENT
RESULTS
 LOCATION
 February 28th
Hockey Summerside 3 vs 3 Kings County CARI Centre
Hockey Tignish 2 vs 6 VanGuard CARI Centre
Hockey Tignish 1 vs 0 Summerside CARI Centre
Hockey Kings County 2 vs 6 Queens County CARI Centre
Hockey Summerside 2 vs 2 Cavendish Maples CARI Centre
Hockey Hunter River 3 vs 1 Tignish CARI Centre
 March 1st
Hockey 55+ Kings County 1 vs 6 Summerside CARI Centre
Hockey 65+ Kings County 4 vs 7 Cavendish Maples CARI Centre
Hockey 55+ Tignish 1 vs 3 Queens County CARI Centre
Hockey 60+ Tignish 2 vs 6 VanGuard CARI Centre
Stick Curling Ladies:
Stick Curing Ellsworth/Callaghan – GOLD Charlottetown Curling Club
Stick Curing Stavert/Plamondon – SILVER Charlottetown Curling Club
Stick Curing Larkin/Enman – BRONZE Charlottetown Curling Club
Stick Curing Open : Charlottetown Curling Club
Stick Curing Stratton/Wood – GOLD Charlottetown Curling Club
Stick Curing Nicholson/Sutherland – SILVER Charlottetown Curling Club
Stick Curing Harper/McCrady – BRONZE Charlottetown Curling Club
Badminton Ken Molyneaux and Philip Whidden – GOLD Stonepark Intermediate School
Badminton Gary Gagnon and Rick Singer – SILVER Stonepark Intermediate School
Badminton Alex MacPherson and Sandy Munro – BRONZE Stonepark Intermediate School
Darts Willie Moffat – GOLD Hot Shots
Darts Rick Bernard – SILVER Hot Shots
Darts David Wall – BRONZE Hot Shots
 March 2nd
Hockey VanGuard 3 vs 1 Hunter River Cari Centre
Hockey Kings County 2 vs 4 Summerside Cari Centre
Female (65+)
Swimming GOLD 50 Breaststroke – Ann Andrews Cari Complex
Swimming GOLD 100 Breaststroke – Ann Andrews Cari Complex
Swimming GOLD 50 Backstroke – Ann Andrews Cari Complex
Male (65+)
Swimming GOLD 50 Breaststroke – Bob Harris Cari Complex
Swimming GOLD 50 Freestyle – Bob Harris Cari Complex
Swimming GOLD 100 Breaststroke – Bob Harris Cari Complex
Male (70+)
Swimming GOLD 50 Breaststroke – Ken Williams Cari Complex
Swimming GOLD 100 Breaststroke – Ken Williams Cari Complex
Swimming GOLD 50 Freestyle – Ken Williams Cari Complex
 March 3rd
Hockey Tignish 0 vs 3 Hunter River Cari Centre
Hockey Cavendish 5 vs 0 Kings County Cari Centre
Hockey Summerside 3 vs 1 Queens County Cari Centre
 Hockey  VanGuard 7 vs 2 Hunter River  Cari Centre
Contract Bridge GOLD – Norma Lee Storey & Joe Basha (7,190) Seniors Active Living Centre-Cari
Contract Bridge SILVER – Len Hynes & Carol Glendenning (4,660) Seniors Active Living Centre-Cari
Contract Bridge BONZE – Shelia Molyneaux & Ann Greyborne (4,470) Seniors Active Living Centre-Cari
Men’s (65+)
Curling GOLD – John DeLuca Charlottetown Curling Club
Men’s (55+)
Curling GOLD – John DeLuca Charlottetown Curling Club
Curling SILVER – Lew Black Charlottetown Curling Club
Curling BRONZE – Tom MacDonald Charlottetown Curling Club
Mixed (65+)
Curling GOLD – Ernie Stavert Charlottetown Curling Club
Curling SILVER – Walter Callaghan Charlottetown Curling Club
Curling BONZE – Willie Nicholson Charlottetown Curling Club
Mixed (55+)
Curling GOLD – Bob MacWilliams Charlottetown Curling Club
Curling SILVER – Chick Morrison Charlottetown Curling Club
Curling BRONZE – Vernon Chowan Charlottetown Curling Club
Checkers GOLD – Roy Younker Seniors Active Living Centre-Cari
Checkers SILVER – Earnest Pippy Seniors Active Living Centre-Cari
Team (65+)
Team Bowling GOLD – Don Arsenault            POA = 277 Murphy’s Community Center
– Ken McNally
– Jane McNally
– Eileen Stone
– Eva Sulis
SILVER – Lorna Pirch                  POA = 241
– Victor Clow
– Gunther Pirch
– Heidi Hitzelberger
– Richard Hitzelberger
BRONZE – Wilma Russel                POA = 143
– Hubert McIsaac
– George Lee
– John Lee
– Cynthia Burns
Auction 45 GOLD – Corine Kay & Gloria Lucas Jake Blanchard Centre
Auction 45 SILVER – Harvey Hood & Ambrose MacIntyre Jake Blanchard Centre
Auction 45 BRONZE – Charlie MacKinnon & Dave Wilson Jake Blanchard Centre
Cribbage GOLD – Steven MacDonald & Phyllis Cheverie Jake Blanchard Center
Cribbage SILVER – Crist Jenkins & Loese Myers Jake Blanchard Center
Cribbage BRONZE – Charlie MacKinnon Jake Blanchard Center
 March 4th
Pairs:
 Skating GOLD – Fenton & Betty Pollard Cari Centre
Singles:
 Skating GOLD – John  Desroche Cari Centre
Skating SILVER – Doug MacEachern Cari Centre
Skating BRONZE – Glynne Squires Cari Centre
Women (55+)
Walking GOLD – Debbie Birt UPEI
Walking SILVER – Dianne Peters UPEI
Walking BRONZE – Joan Doiron UPEI
Men (55+)
Walking GOLD – Greg Peters UPEI
Walking SILVER – Frank Morrison UPEI
Walking Most Steps (55+) : Joan Doiron UPEI
 
Women (65+)          
Walking GOLD – Marilyn MacCallum UPEI
Walking SILVER – Mary Gillis UPEI
Walking BRONZE – Addelle Hussey UPEI
Men (65+)
Walking GOLD – David Harper UPEI
Walking Most Steps (65+) : Joyce Carter UPEI
Duplicate Bridge GOLD – Fran Handrahan & Peter Stark Hotel on Pownal
Duplicate Bridge SILVER – Judy Reily & Florence Griffin Hotel on Pownal
Duplicate Bridge BRONZE – Lynda Sharpe & Bill Sharp Hotel on Pownal
Open Men (55+)
5 Pin Bowling Singles GOLD – Michael Palmer Murphy’s Community Centre
SILVER – Lyall Huggan
BRONZE – Gord Lawlor
POA Ladies (55+)
GOLD – Joan Larkin
SILVER – Ali Dykens
BRONZE – Joan Enman
Open Men (65+)
GOLD – Gerard Arbing
SILVER – Alf Wakelin
BRONZE – Art Richard
POA Men (65+)
GOLD – Richard Hitzelberger
SILVER – Allan Somers
BRONZE – Billy Mayme
Open Ladies (75+)
GOLD – Margaret Wiggington
SILVER – Norma Laird
POA Men (75+)
GOLD – Lennie Vanduinkerken
SILVER – Wendell Mill
10km Women (55+)
Cycling/Spinning GOLD – Nancy Ripley MacQueens Bike Shop
20 km Women (55+)
Cycling/Spinning GOLD – Nancy Ripley
10km Men (55+)
Cycling/Spinning GOLD – Jack Desroche
Cycling/Spinning SILVER – Harvey Chandler
Cycling/Spinning BRONZE – Jan Meulenkamp
20km Men (55+)
Cycling/Spinning GOLD – Doug MacEacherm
Cycling/Spinning SILVER – Jack Desroche
Cycling/Spinning BRONZE – Jan Meulenkamp
 10km Women (65+)
Cycling/Spinning GOLD – Sonya Gagnon
Cycling/Spinning SILVER – Liz Arbing
20km Women (65+)
Cycling/Spinning GOLD – Sonya Gagnon
10km Men (65+)
Cycling/Spinning GOLD – Phil Arbing
Cycling/Spinning SILVER – Larry Peters
Cycling/Spinning BRONZE – Charles Easter
20km Men (65+)
Cycling/Spinning GOLD – Larry Peters
Cycling/Spinning SILVER – Phil Arbing
Cycling/Spinning BRONZE – Charles Easter
Men (55+)
Hockey Tignish 5 vs 2 Kings County Cari Centre
Men (65+)
Hockey Summerside 7 vs 0 Cavendish Maples Cari Centre
Men Bronze Medal Game (55+)
Hockey Tignish (Bronze) 3 vs 0 Kings County Cari Centre
Men Gold Medal Game (55+)
Hockey Summerside (Gold) vs Queens County (Silver) Cari Centre
Hockey Complete Results for Hockey
Men (55+) Division:
GOLD – Summerside
SILVER – Queens County
BRONZE – Tignish
Men (60+) Division:
GOLD – VanGuard
SILVER – Hunter River
BRONZE – Tignish
Men (65+) Division:
GOLD – Cavendish Maples
SILVER – Summerside
BRONZE – Kings County
Scrabble GOLD – Betty Pollard
SILVER – Michelle Holmstrom
BRONZE – Gail Jenkins
 March 5th
8 Ball Pool GOLD – Wayne Poirier Doolys
8 Ball Pool SILVER – Cecil Shea Doolys
8 Ball Pool BRONZE – Weston Rose Doolys
Men 10km X Cross Country Skiing
Competitive GOLD – Jim Richard Brookvale
Competitive SILVER – John Hughes Brookvale
Competitive BRONZE – Leon Mager Brookvale
Ladies 10km X Cross Country Skiing
Competitive GOLD – Ann Mager Brookvale
Competitive SILVER – Mary MacCormac Brookvale
Men 5km X Cross Country Skiing
Recreational GOLD – Joseph Aylward Brookvale
Recreational SILVER – Frank Curly Brookvale

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s