Day 4 Results

A big thank-you to Vogue Optical and the Department of Health & Wellness for their continued support of this event and to the Town of Stratford for hosting! Over 250 seniors participated in events today!

Cribbage

GOLD- Sheila Coffin & Kevin Coffin
SILVER- Ron Yeo & Dave Yeo
BRONZE- Joyce Dixon & Marlene Blaxland

Auction 45

GOLD- Brenda Davey & Gordon Crozier
SILVER- Christie Easter & Isabel Watts
BRONZE- Robert & Velda MacLeod

Bowling- Team

75+ Division
GOLD- Hector MacDonald, Joyce Thompson, Dean Ravenhill, Rowena Brown, Maurice St. Jules
SILVER- Marg Wigginton, Wendell Mill, Fay Mayhew, Foch McNally, Norma Morrissey

65+ Division
GOLD- John Rowe, Alfie Wakelin, Joan Green, Moe Wood, Wally McInnis
SILVER- Ali Dykens, Lennie VanDuinkerken, Bonnie Fitzgerald, Eric Kelly, Margaret Drake
BRONZE- Tony Broderick, Judy Broderick, Harold Tremere, Winston Tremere, Freda Gorman

55+ Division
GOLD- Judy Arnold, Pearl MacEachern, Majorie MacDonald, Ethel McLeod, Carol Connick

Stick Curling

Open Division
Craswell/Field 8 defeated E Stavert/V Fisher 1
Chowan/Leard 7 defeated Sutherland McIntyre 2
B Crawell/Stratton 5 defeated Keefe/Doiron 2
Gill/MacKinnon 9 defeated Keefe/Doiron 1
Chowan/Leard 5 defeated M Crawell/P Field 4
Sutherland/McIntyre 4 tied B Crawell/Stratton 4
Gill/MacKinnon 6 defeated E Stavert/V Fisher 3
M Craswell/P Field 5 defeated Sutherland/McIntyre 3
Chowan/Leard 7 defeated B Craswell/Stratton 2
E Stavert/V Fisher 6 defeated Keefe/Doiron 3
Gill/MacKinnon 4 defeated M Craswell/P Field 2
B Craswell/Stratton 5 defeated E Stavert/V Fisher 4
Chowan/Leard 5 defeated Keefe/Doiron 1

Women’s Division
R Stavert/K Fisher 5 tied Hughes/Reid
B Field/Crockett 6 tied R Stavert/K Fisher 6
B Field/Crockett 6 defeated Hughes/Reid 5
B Field/Crockett 6 defeated R Stavert/K Fisher 5

This slideshow requires JavaScript.

 

Advertisements
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Day 3 Results

A big thank-you to Vogue Optical and the Department of Health & Wellness for their continued support of this event and to the Town of Stratford for hosting!

Day 3 Results:

Contract Bridge

GOLD- Doreen Rowe & Dagny Rossignol
SILVER- Harry Kielly & Myrna Kielly
BRONZE- Marlene McGowan & Letty Abbott

Crokinole

Men’s
GOLD- Wilfred Smith
SILVER- George Doughart
BRONZE- Grant Laird

Women’s
GOLD- Margaret Wigginton
SILVER- Heidi Hitzelberger
BRONZE- Gloria Matheson

Doubles
GOLD- Heidi Hitzelberger & Richard Hitzelberger
SILVER- Wilfred Smith & Lawson Lea
BRONZE- Richard Myers & Don Steeves

Curling

Mixed/Women’s Division
Ebbett 6 tied Bishop 6
Chowan 5 defeated Clarke 3
Craswell 8 defeated Durant 3
Fisher 8 defeated Chowan 1

Gold- Clarke 7 defeated Craswell 5
Bronze- Ebbett 5 defeated Bishop 1

GOLD- Gloria Clarke, Elaine Hughes, Etta Reid, Carlene Peters
SILVER- Barry Craswell, Myrna Craswell, Roy Coffin, Myrna Sanderson
BRONZE- Shelley Ebbett, Bryon Sutcliffe, Wayne Arsenault, Claire Rogers

Men’s Division
McNeil 5 defeated MacDonald 2
Matheson 6 defeated Davis 0
Hope 8 defeated Dunsford 0
Matheson 5 defeated McNeil 3
Gaudin 6 defeated Davis 3

Gold- Hope 6 defeated Matheson 4
Bronze- MacDonald 8 defeated McNeil 0

GOLD- Bill Hope, David Murphy, Peter Murdoch, Phillip McInnis,
SILVER- Paul Matheson, Jim Evans, Douglas Waugh, Ralph Yeo
BRONZE- Peter MacDonald, David Hughes, Rick Sentner, Rollin Andrew

Hockey

65+ Men’s Division
Summerside 1 v  Charlottetown 5

GOLD- Charlottetown
SILVER- Summerside

70+ Men’s Division
Charlottetown 1 v Summerside 0

GOLD- Charlottetown
SILVER- Summerside
BRONZE- Kings County

Pickleball

Women’s Division
GOLD- Kathleen Angelini & Marilyn Mutch MacRae
SILVER- Cherry Wakeham & Peggy MacKinnon
BRONZE- Kathy Gotell & Pat Powers

Men’s Division
GOLD- Andrew Gallant & Paul Cheverie
SILVER- Paul Marchbank & Nelson MacKinnon
BRONZE- Kenny Peter & Shane MacClure

Darts

Men’s 55+ Division
GOLD- Ron Green & David Wall (tied)
BRONZE- Doug Ferguson & Scott MacDonald (tied)

Men’s 70+ Division
GOLD- Barry Bevan
SILVER- Preston Smith
BRONZE- Louis Gauthier

Women’s 55+ Divison
GOLD- Cathy Trainor
SILVER- Lorraine Gauthier & Michelle Shepherd (tied)
BRONZE- Lorraine Wight

This slideshow requires JavaScript.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Day 2 Results

A big thank-you to Vogue Optical and the Department of Health & Wellness for their continued support of this event and to the Town of Stratford for hosting!

Day 2 Results:

Scrabble

GOLD- Phyllis McCabe
SILVER- Gail Jenkins
BRONZE- Linda Pierce

Highest scoring word- “Gliders” earned Charlie Gallant 84 points

Curling

Mixed/Women’s Division
Craswell 5 defeated Fisher 4
Durant 6 defeated Chowan 3
Clarke 5 defeated Bishop 4
Craswell 8 defeated Bishop 2
Ebbett 4 tied Clarke 4
Fisher 6 defeated Durant 1
Craswell 9 defeated Chowan 5
Ebbett 6 defeated Fisher 4

Men’s Division
MacDonald 5 defeated Gaudin 3
Hope 6 defeated McNeil 2
Matheson 9 defeated Dunsford 1
McNeil 6 defeated Davis 1
Dunsford 7 defeated Gaudin 4
Hope 6 defeated Matheson 2
MacDonald 8 defeated Davis 2

Hockey

65+ Men’s Division
Summerside 0 v  Charlottetown 0

70+ Men’s Division
Kings County 3 v Summerside 3

55+ Men’s Division
Charlottetown 5 v Summerside 6

GOLD- Charlottetown
SILVER- Summerside

This slideshow requires JavaScript.

SILVER-

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Stick Curling Draw

The stick curling schedule for both the Men’s/Mixed and the Women’s Division are now available here. Please note that all games will be 6 ends.

2018 stick curling draw

2018 Stick Curling Rules

All draws will take place at the Charlottetown Curling Club.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Day 1 Results- Updated

The 2018 Vogue Optical 55+ Winter Games officially opened this morning when Stratford Mayor David Dunphy and Minister of Health & Wellness raised the flag at Stratford Town Hall. Good luck to all of this year’s participants.

A big thank-you to Vogue Optical and the Department of Health & Wellness for their continued support of this event and to the Town of Stratford for hosting!

Day 1 Results:

Curling

Mixed/Women’s Division
Clarke 7 defeated Fisher 1
Craswell 8 defeated Ebbett 0
Clarke 8 defeated Durant 0
Bishop 7 defeated Chowan 4
Durant 5 defeated Bishop 2
Clarke 4 defeated Craswell 2
Chowan 10 defeated Ebbett 4
Ebbett 5 defeated Durant 3
Bishop 6 defeated Fisher 4

Men’s Division
MacDonald 4 defeated Hope 3
McNeil 8 defeated Gaudin 2
Davis 4 defeated Dunsford 3
McNeil 6 defeated Dunsford 3
Matheson 6 defeated MacDonald 5
Hope 7 defeated Gaudin 1
Matheson 6 defeated Gaudin 3
Hope 9 defeated Davis 4
MacDonald 5 tied Dunsford 5

Hockey

60+ Men’s Division
Summerside (60+) 1  v  Charlottetown (65+) 1
Summerside (60+) 4 v Summerside (65+) 0

GOLD- Summerside

70+ Men’s Division
Kings County 1 v Charlottetown 5

55+ Women’s Division
West Prince 4 v East Wind 0
East Wind 3 v West Prince 3

GOLD- West Prince
SILVER- East Wind

55+ Men’s Division
Charlottetown 6 v Summerside 3

This slideshow requires JavaScript.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Curling Draw Schedule

The curling schedule for both the Men’s and the Mixed/Women’s Division are now available here. Please note that all games will be 6 ends.

2018 final draw schedule

2018 Curling Rules

All draws will take place at the Charlottetown Curling Club.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Regional Games Winners

Alberton recently hosted the Vogue Optical 55+ West Prince Regional Games.

Congratulations to all the medalists:

Stick Curling: GOLD Winston Keough & Harvey Holm, SILVER Walter Callaghan & Bernadette Foley, BRONZE Victor Hogan & Dianne Hogan

2km Walking: GOLD Linda Arsenault, SILVER Freda Hardy, BRONZE Eileen Bernard

5km Walking: GOLD Donna Rochford

Cribbage: GOLD Fred Richard & Wilsey Thibedeau, SILVER Anita Arsenault & Alice Mokler, BRONZE Julia Doucette & Sylvia Doucette

Bowling, Women’s: GOLD Jean Buote

Bowling Men’s: GOLD Nelson Gaudet, SILVER Cletus Keough, BRONZE Gerard Chaisson

Posted in Uncategorized | Leave a comment